Czego pragną dzieci?

Posiadacze dzieci dobrze wiedzą, że z ich cierpliwością i możliwościami, by dłużej skupić na czymś uwagę, bywa różnie. Dzieci przede wszystkim realizują się w zabawie. Długotrwałe wyczekiwanie na łodzi, że jakaś zbłąkana ryba w końcu chwyci, będzie więc interesujące zdecydowanie dla mniejszości niż dla większości naszych pociech. Natomiast wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami, przeszkodami, huśtawkami czy trampolinami zdecydowanie sprawi, że niemal wszystkim dzieciom zaświecą się oczy.

 Odwiedzając Giżycko, atrakcje dla dzieci tego typu można znaleźć od roku, a jedną z intencji jej powstania była chęć wyciągnięcia dzieci i młodzieży z domów i sprzed komputerów, które odizolowały ich w dobie pandemii. Ośmiometrowa huśtawka czy poducha-wyrzutnia brzmią kusząco nawet dla wielu dorosłych, a co dopiero młodych, szukających atrakcji. Czy odwiedzając Giżycko, atrakcje turystyczne dla dzieci będą dotyczyć tylko wody? Nie. Plac zabaw znajduje się w Giżycku na jeziorze Popówka Mała tuż obok innej słynnej miejscowej atrakcji, jaką jest Twierdza Boyen. W całym kompleksie nie zabraknie też plaży, leżaków i beach baru.

Z dzieckiem wśród zwierząt

Gdy już szczęśliwie udało nam się odciągnąć dzieci z wodnego placu zabaw, możemy liczyć, że nie będą nam długo tego wypominać pod warunkiem, że zabierzemy je do zwierząt. Świat zwierzęcy interesuje niemal każde dziecko na jakimś etapie życia, dlatego zaledwie 30 km od Giżycka w miejscowości Okrągłe znajduje się Zoo Safari, w którym przemierzając teren samochodem, możemy napotkać aż 24 gatunki dzikich zwierząt, a niektóre nawet nakarmić. Wśród chodzących na wolności zwierząt zobaczymy jelenie mandżurskie, jelenie Axis kuhlii, daniele, bawoły indyjskie, osiołki nubijskie, konie Przewalskiego, konie Zimnokrwiste, krowy Highland Cattle, kury, króliki, bażanty, a także Lamę Andyjską i dużo więcej. Miejsce otwarte jest cały rok.

Na tym zwierząt nie koniec, bo również 30 km od Giżycka znajduje się Rezerwat Żubrów. Aż 80 żubrów zamieszkuje teren Puszczy Boreckiej. Ze specjalnie rozmieszczonych budowli można podziwiać te dostojne największe europejskie ssaki również w czasie karmienia. Dla dzieci może to być niepowtarzalna okazja, by zobaczyć te zwierzęta. A od żubrów prosta droga do wiewióra.

Giżycko — atrakcje turystyczne dla dzieci — Park linowy wiewióra

Małpie gaje pełne przeszkód i trudności do pokonania to atrakcja, którą zna każde dziecko, którego wiek już na to pozwala. W Giżycku niedaleko Twierdzy Boyen znajduje się właśnie taki park linowy posiadający kilka tras o różnym poziomie trudności, a tym samym dla różnych grup wiekowych. Już 3-letnie dzieci mogą przemierzać swoją trasę, której poziom trudności pozwala poruszać się bez zabezpieczenia w postaci przypinania dziecka, bo cały tor jest szczelnie zabezpieczony siatką. Na trasie maluchów znajdzie się basen z kulkami, a na trasie starszaków uwielbiane tyrolki. To miejsce, gdzie dzieci spalą sporo energii i być może nawet szybko pójdą spać. Co jeszcze lubią dzieci oprócz zwierząt, placu zabaw i małpich zabaw? Indian oczywiście i Giżycko bardzo dobrze o tym wie.

Muzeum Indian – dzieci tańczące z łukami

Obiekt składa się z Wioski Indiańskiej oraz Muzeum Indian Ameryki Północnej. To tu właśnie i dzieci i dorośli mogą spróbować swoich sił na strzelnicy, mierząc się z łukiem lub wiatrówką. W grę wchodzi też rzut włócznią. Wyrabianie mydła czy wypiekanie chleba to również nie jest czynność, którą zajmujemy się na co dzień. To tu dowiemy się, co Indianie jedli, czym walczyli, w czym mieszkali, co ubierali oraz jakich narzędzi używali. Muzeum mieści się w kamiennym, stuletnim budynku. Możemy tu zobaczyć nawet przedmioty obrzędowe używane przez Indian. Zwiedzanie obiektu to wyjątkowa zabawa dla najmłodszych, a przy tym okazja, by zaznajomić się z kulturą Indian Ameryki Północnej.

A wracając do wody…

W Giżycku zawsze do wody ostatecznie wracamy, bo jeziora kuszą. Jedną z atrakcji nad Kanałem Łuczańskim jest 130-letni most obrotowy łączący miasto z Twierdzą Boyen. Zazwyczaj mosty otwierają się do góry, lecz w tym przypadku jest inaczej, bo most otwiera się na boki. Otwarcie mostu odbywa się kilka razy w ciągu dnia i cały proces trwa kilka minut. Woda to też relaks na miejskiej plaży nad jeziorem Niegocin. Jak wiadomo, plaże mają jakąś magiczną moc, że mimo monotonnie piaskowej formy, sprawiają, że dzieci nigdy się tam nie nudzą. Tu również znajduje się wiszące molo o długości 400 m.