Największy zabytek na Mazurach — twierdza Boyen

Od czego zacząć zwiedzanie Giżycka? Atrakcją turystyczną stanowiącą symbol miasta jest z pewnością twierdza Boyen. Ten imponujący fort z XIX wieku powstał nieco na zachód od miasta — na przesmyku jezior Kisajno i Niegocin. Był kluczowym punktem linii obrony Wielkich Jezior Mazurskich, która to liczyła 180 km. Wielki orędownikiem powstania budowli był feldmarszałek von Boyen. Od jego nazwiska wzięła się nazwa budowli oraz sześciu bastionów (noszących imiona i rodowe zawołania marszałka).

Co oferuje największa twierdza w Giżycku? Atrakcje, na jakie można tam liczyć, są bardzo różnorodne. Obiekt jest otwarty do samodzielnego zwiedzania. Można podziwiać obiekty obronne, historyczne budynki gospodarcze oraz obiekty wystawowe. Ponadto organizowane jest tam święto Twierdzy Boyen, koncerty Mazury Hip-Hop Festwial, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz szereg innych koncertów, występów kabaretowych czy teatralnych.

Giżycka wieża ciśnień stała się doskonałym punktem widokowym

Co jeszcze warto zobaczyć w Giżycku? Atrakcją turystyczną, której nie sposób pominąć w planach na wakacje, jest neogotycka wieża ciśnień (Wassertum) wybudowana w 1900 roku. Przez ponad 100 lat dostarczała wodę mieszkańcom miasta, po czym jej rolę przejęły miejskie wodociągi. Po zakończeniu działalności na szczęście nie popadła w ruinę. Zmieniono ją w doskonały punkt widokowy. Dobudowano dodatkowe piętra oraz kopułę, w której znajduje się kawiarnia. Po rewitalizacji obiekt ma 25 m wysokości, a z tarasu rozpościera się cudowny widok na panoramę jeziora Niegocin i Giżycko. Atrakcję stanowi także małe muzeum z przedmiotami po przedwojennych mieszkańcach miasta, które można podziwiać, wspinając się po schodach. Jest to obraz Mazurów, którzy tworzyli odrębną społeczność na tych ziemiach.

Zamek krzyżacki, który pełni funkcje użytkowe

Tylko wprawne oko może zlokalizować kolejny zabytek Giżycka. Atrakcja turystyczna, o której mowa to zamek krzyżacki. Obecnie jest to hotel St. Bruno i w stylizowanych zdobieniach trudno odnaleźć średniowieczną budowlę warowną (najstarsza część zamku pochodzi z tego okresu). Z oryginalnego projektu pozostało jedynie skrzydło, w którym obecnie nocują goście hotelowi. Zamek na przestrzeni wieków, zgodnie z trendami architektonicznymi był przebudowany, aż w XVII wieku odrestaurowano go w stylu renesansowym. Mimo że jest to nietypowa budowla, znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich Warmii i Mazur.

Czym jeszcze zaskoczy Cię Giżycko? Atrakcje turystyczne, które warto poznać

Zabytki historyczne to niejedyne miejsca warte zobaczenia w Giżycku. Atrakcje, które przyciągają rzesze turystów to m.in. most obrotowy, kościół ewangelicki czy cmentarz z okresu II wojny światowej.

Most obrotowy na Kanale Giżyckim

Most działa nieprzerwanie od ponad 130 lat i łączy dwie strony miasta. Jego otwarcie umożliwia przepłynięcie żaglówek i innych łodzi po Kanale Giżyckim. W godzinach zamknięcia gromadzą się grupki turystów, którzy chcą zobaczyć, jak za pomocą siły mięśni jeden człowiek jest w stanie zamknąć go w jedyne 5 minut.

Kościół ewangelicki z XIX wieku

Mieszanina dwóch kultur to niewątpliwa zaleta Giżycka. Atrakcją turystyczną, która oddaje ten charakter miejscowości, jest kościół ewangelicki projektu niemieckiego architekta Schinkla. Poza symboliczną wystawą, prezentującą życie Mazurów, można to wziąć udział w nabożeństwie. Odbywa się ono w języku polskim oraz niemieckim. Jest to ukłon w stronę przedwojennych mieszkańców tych ziem, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej zostali wysiedleni do Niemiec.

Cmentarz z okresu II wojny światowej

Zwiedzając twierdzę Boyen można również odwiedzić mały cmentarz wojenny. Jest to nekropolia żołnierzy radzieckich, z centralnym punktem w postaci pomnika z napisem dziękczynnym. Stanowi on hołd dla tych, którzy polegli w obronie Ziemi Mazurskiej.

Podsumowanie

Malownicze położenie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich to nie jedyna zaleta Giżycka. Atrakcje turystyczne, w które obfituje miasto, stanowią jego kolejny plus. Do najbardziej znanych należą twierdza Boyen, pokrzyżacki zamek pełniący funkcję hotelu czy wieża ciśnień z tarasem widokowym. Warto również zajrzeć do kościoła ewangelickiego czy odwiedzić mały cmentarz wojskowy. W godzinach zamykania, dla turystów zwiedzających Giżycko, atrakcją jest również most obrotowy na Kanale Giżyckim. Pełni on nie tylko funkcje ciekawostki, ale także użytkowe, umożliwiając podróż łodzi i żaglówek pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.