Atrakcyjne położenie Giżycka w sercu Mazur

Miasto ma doskonałą lokalizację — znajduje się w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest położone w przesmyku dwóch jezior, które łączy kanał Giżycki. Dodatkowo niektóre dzielnice znajdują się na tzw. Wyspie Giżyckiej, fragmencie lądu z każdej strony otoczonego przez kanały i jeziora. Natomiast tuż za miastem zlokalizowane jest jezioro Tajty. Malownicze położenie, w otoczeniu urokliwych akwenów wodnych sprawia, że do portu w sezonie cumują niezliczone łodzie, jachty czy żaglówki. Giżycka plaża czy molo tętnią wtedy życiem.

 Centrum życia w Giżycku — plaża miejska

Kilka kroków od centrum miasta, nad jeziorem Niegocin, znajduje się szeroka i piaszczysta plaża. To na niej w sezonie letnim kwitnie życie turystyczne, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie dzieje się to bez powodu. Dla tych, którzy nie lubią żeglować po wodach Giżycka, plaża jest doskonałą alternatywą na spędzenie urlopu. Poza strzeżonym i dobrze wygrodzonym kąpieliskiem znajdują się tu boiska do gry w siatkówkę plażową, piłkę nożną czy koszykówkę. Nieopodal znajduje się również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Warto nadmienić, że wstęp na giżycką plażę jest całkowicie bezpłatny.

Na co warto zwrócić uwagę w otoczeniu plaży?

Poza wymienionymi obiektami sportowymi, w otoczeniu giżyckiej plaży znajduje się park. Dla tych, którzy nie lubią wypoczynku na piasku i w słońcu, jest to doskonała alternatywa. W cieniu drzew można rozstawić leżak i podziwiać widok na pobliskie jezioro. Ponadto na terenie parku rozkładane są stoiska gastronomiczne oraz organizowane są różne aktywności i atrakcje.

Na co można liczyć w trakcie i poza sezonem w Giżycku? Plaża i okolice

W mieście i najbliższym otoczeniu, zwłaszcza w sezonie letnim odbywa się mnóstwo atrakcji, m.in. jarmarki, pokazy, konkursy czy koncerty. Dwie z nich są zlokalizowane bezpośrednio na giżyckiej plaży. Są to Festiwal Kolorowe Zakończenie Wakacji (z Festiwalem Kolorów i mnóstwem koncertów) oraz Mazury AirShow (widowiskowe pokazy lotnictwa cywilnego).

Poza sezonem także można skorzystać z szeregu atrakcji. Ślizgi lodowe (bojery), nurkowanie pod lodem, jazda na łyżwach po giżyckim lodowisku, ice kiting, wędkowanie pod lodem, skutery śnieżne czy kuligi — w aktywnym spędzeniu czasu może przeszkodzić jedynie niesprzyjająca pogoda. Pora roku na pewno nie determinuje radości z pobytu na Mazurach.

Jaka jest najpiękniejsza trasa w Giżycku?

Molo miejskie oraz długa na blisko 72 metry kładka to idealne miejsca na wieczorny spacer o zachodzie słońca. Obiekt powstał w 1970 roku, by pełnić funkcję falochronu. W 2011 roku został odnowiony i powiększony, stając się główną trasą spacerową Giżycka. Molo to doskonały punkt widokowy na przystań oraz niezapomnianą panoramę jeziora Niegocin. Którędy wybrać się na spacer po Giżycku? Molem prosto nad brzeg jeziora Przechadzkę można rozpocząć niedaleko centrum miasta, na pasażu portowym. Stąd giżycką kładką warto dojść aż do mola. Trasa jest łatwa i przyjemna, a wyposażenie w windy sprawia, że mogą ją pokonać również osoby niepełnosprawne czy rodziny z małymi dziećmi. Z góry jest niepowtarzalny widok na jezioro Niegocin oraz port. Widok, który z każdym krokiem staje się coraz bardziej spektakularny i szerzej prezentuje urodę Giżycka. Molo jest wyposażone w szereg ławek, na których można przysiąść i kontemplować malowniczą panoramę.

Sezonowe aktywności w Giżycku — molo i okolice

Poza trasą spacerową molo oferuje również inne atrakcje. W okolicy znajduje się Port Żeglugi Mazurskiej, który w sezonie wysokim organizuje rejsy na kilkunastu trasach: do Węgorzewa, Sztynortu czy Rydzewa — basen portowy może się poszczycić 500 km² powierzchni. Poza wypożyczalniami sprzętu wodnego, w okolicy molo zlokalizowane są ośrodki oferujące aktywności związane z windsurfingiem, nurkowaniem, kitesurfingiem. Kilka kroków dalej znajduje się bogate zaplecze gastronomiczne, oferujące kuchnię regionalną, włoską czy szybkie przekąski — w zależności od potrzeb. Warto poznać topografię Giżycka. Molo jest z pewnością ważna jego częścią.

Podsumowanie

Niewątpliwie mocną stroną dla fanów żeglugi jest położenie Giżycka. Plaża i molo stanowią natomiast doskonałą alternatywę dla tych, którzy wolą spędzić urlop na lądzie. Strzeżone kąpielisko, mnóstwo miejsca do opalania czy wygodna trasa spacerowa to niejedyne atuty. W okolicach giżyckiego mola czy plaży zlokalizowane są różnorakie atrakcje — wypożyczalnie sprzętu, ośrodki zajmujące się sportami wodnymi, rejsy wycieczkowe oraz bardzo szerokie zaplecze gastronomiczne. Na pewno warto odwiedzić Giżycko – molo, plażę oraz inne historyczne ciekawostki.