Maxus 28

Maxus 28

Maxus 28 nie jest największym jachtem, pływającym po Mazurach, lecz właśnie to czyni go jednym z najwygodniejszych, zarówno pod względem właściwości nautycznych, jak i komfortu podróżowania.
Maxus 28

Maxus 28

Minimalne zanurzenie wynoszące 40 cm oraz podnoszona płetwa pozwala cumować niemal wszędzie, przy odrobinie wprawy możliwe jest nawet przejście z kokpitu na ląd, bez potrzeby brodzenia w wodzie.
Maxus 26

Maxus 26

Na wypadek chłodniejszych nocy, do dyspozycji wodniaków jest ogrzewanie kajuty, zatem na dłuższą wyprawę można zabrać także małe dzieci.

O Nas

Posiadamy już 18-letnie doświadczenie w czarterze jachtów i grono wielu zadowolonych klientów. Cały czas rozbudowujemy naszą ofertę, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, służąc pomocą na każdym etapie planowania rejsu.

Zadzwoń!

Telefon: 506 045 956
Email: biuro@czarter4u.pl

Czarter Dla Ciebie,
Małgorzata Zadranowicz,
Port jachtowy Wojska Polskiego 39

Buty jachtowe, czyli jakie?

Większość żeglarzy odpowie, że buty na jacht powinny być przede wszystkim wygodne, lekkie i miękkie. To oznacza, że najlepiej sprawdzi się tu obuwie sportowe, takie, w którym można wejść na salę gimnastyczną i uprawiać większość dyscyplin. Czy będą to typowe sneakersy, lekkie buty trekkingowe, czy zwykłe tenisówki – to już zależy od indywidualnych upodobań. Co ważne, buty na żagle muszą przetestowane. Nie zabierajmy ze sobą nowej pary i nie czekajmy z założeniem jej po raz pierwszy dopiero na łódce. Może się okazać, że nawet sportowe buty piją czy obcierają. Zdecydowanie lepiej spakować obuwie, które już znamy i wiemy, że nie sprawi przykrych niespodzianek. To istotne zwłaszcza, gdy wybieramy się na kurs żeglarski. W jego trakcie nie ma mowy o wylegiwaniu się na pokładzie. Najprawdopodobniej będziemy cały czas biegać po pokładzie, musimy więc chronić stopy przed urazami.

Czy buty na jacht są konieczne? Czy nie można pływać boso?

To zależy. Różni żeglarze udzielą nam również różnych odpowiedzi. Na pokładzie łatwo o potknięcie, poślizgnięcie czy jakikolwiek uraz. Wiele osób nie wyobraża sobie pływania bez odpowiednich butów na żagle. Jeżeli wybieramy się na kurs żeglarski, organizator prawdopodobnie nie wpuści nas na pokład, jeśli nie sprawdzi najpierw, czy mamy na sobie bezpieczne buty na jacht, które będą chroniły nasze stopy. I nie powinno to dziwić – nikt nie chce bowiem, aby nauka skończyła się w szpitalu. Z drugiej strony wielu wytrawnych żeglarzy nie potrzebuje butów jachtowych. Są osoby, które dużo lepiej radzą sobie na boso niż w obuwiu, jednak jest to kwestia indywidualna. Trudno też wyobrazić sobie spokojne pływanie w upalny dzień w obuwiu. Jeżeli tylko warunki sprzyjają, możemy zdjąć buty jachtowe.

Buty na jacht – kolor podeszwy

Prawdopodobnie nie raz zetknąłeś się z sytuacją, w której ciemna podeszwa obuwia zostawiła brzydki, czarny ślad na podłożu. Z tego powodu w wielu salach gimnastycznych istnieje zakaz ćwiczenia w obuwiu z ciemnymi podeszwami. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o buty jachtowe. Zdarza się, że na laminacie pozostają czarne smugi po niestosownym obuwiu. Jeśli łódź należy do kogoś z naszych znajomych można sobie tylko wyobrazić, że właściciel nie będzie zachwycony. W przypadku wynajmowanej jednostki, firma może nas obciążyć kosztami czyszczenia pokładu, choć oczywiście nie jest to reguła. Nie każdy też będzie od nas wymagał zakładania wyłącznie jasnych butów na jacht. Dobrej jakości obuwie z ciemnymi podeszwami nie będzie zostawiało po sobie śladów. Dlatego przed wybraniem się w rejs radzimy sprawdzić, jak konkretne buty jachtowe zachowują się na różnym podłożu. Jeśli nie zostawiają ciemnych smug, z powodzeniem możemy zabrać je ze sobą w podróż.

Profesjonalne buty jachtowe

Wiele firm oferuje profesjonalne buty na żagle. Zazwyczaj wykonane są one z szybkoschnących materiałów, co oczywiście doskonale sprawdza się w trakcie żeglowania. Kolejna zaleta, jeśli chodzi o profesjonalne buty jachtowe, to antypoślizgowa podeszwa, która nie pozostawia śladów na laminacie, ale doskonale amortyzuje wszelkie uderzenia, o które naprawdę nietrudno. Czy wybierając się w rejs, warto zaopatrzyć się w profesjonalne buty na żagle? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, warto jednak wiedzieć, że nie jest to wymóg. Wiele butów sportowych również spełnia podstawowe warunki, jakimi są przyczepność czy dobra amortyzacja. Zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z żeglarstwem, wystarczy, jeśli zaopatrzymy się w zwykłe, ale wygodne buty na jacht. Podobnie, jak w przypadku innych sportów, lepiej najpierw zainwestować w umiejętności, a dopiero później w profesjonalny sprzęt.

Sandały na jacht

To dobry pomysł, zwłaszcza latem. Mówimy tu oczywiście o sandałach sportowych, z lekką, przyczepną podeszwą i stabilnym zapięciem. Sandały powinny być miękkie i wygodne, jak wszystkie buty na jacht. Dla osób, które nie lubią żeglować boso, sandały będą doskonałą alternatywą, gdy w zakrytych butach jachtowych zrobi się za gorąco. Pamiętajmy o tym, że podczas długich rejsów stopa musi po prostu czasem „odetchnąć”. Dodatkowym atutem sportowych sandałów jest fakt, że można w nich wchodzić do wody.

Kalosze na jacht

Nie są wymogiem, podobnie, jak profesjonalne buty na jacht. Wielu żeglarzy potwierdzi, że są niezwykle przydatne, zwłaszcza podczas niesprzyjającej pogody. Zaawansowane modele kaloszy posiadają ściągacze na łydce, które zapobiegają przedostaniu się wody. Znajdzie się też mnóstwo osób, które stwierdzi, że kalosze są po prostu niewygodne. Tak, jak we wszystkich wcześniejszych przypadkach tego typu buty na żagle trzeba wypróbować osobiście, żeby wyrobić sobie własną opinię.