O Nas

Posiadamy już 18-letnie doświadczenie w czarterze jachtów i grono wielu zadowolonych klientów. Cały czas rozbudowujemy naszą ofertę, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, służąc pomocą na każdym etapie planowania rejsu.

Port Macierzysty Stanica "TAJTY" Śląski OZŻ

Jachty stacjonują w Wilkasach nad jeziorem Tajty

 Stanica "TAJTY" Śląski OZŻ, ul. Przemysłowa 23, 11-500 Wilkasy 

Zadzwoń!

Telefon: 506 045 956
Email: biuro@czarter4u.pl

Czarter Dla Ciebie,
Małgorzata Zadranowicz,
Stanica "TAJTY" ul. Przemysłowa 23, 11-500 Wilkasy

Jaki jacht bez patentu można wyczarterować?

Nie wszystkie osoby, które chciałyby prowadzić jacht, decydują się na zdobycie niezbędnych do tego uprawnień. Nie oznacza to jednak, że nie mogą żeglować. Obowiązujące w Polsce prawo dopuszcza bowiem możliwość kierowania jachtem bez patentu. Oczywiście są tutaj pewne ograniczenia. Bez patentu nie można wyczarterować każdego jachtu. Jaki jacht bez patentu można prowadzić w Polsce? Kwestie prawne uprawnień do kierowania jachtami zostały uregulowane w Ustawie o żegludze śródlądowej z 21 grudnia 2000 roku oraz na drodze rozporządzenia wydanego w 2013 roku przez Ministra Sportu i Turystyki. Zgodnie z tymi przepisami patent żeglarski muszą posiadać osoby, które chcą pływać jachtem o długości przekraczającej 7,5m. Co ważne, ci, którzy nie mają patentu, mogą wyczarterować i prowadzić nie tylko jacht żaglowy nie dłuższy niż 7,5m, ale także jacht, który wyposażony został w silnik mechaniczny. Osoby, które nie posiadają uprawnień, mogą bez patentu pływać także na jachtach motorowych, ale z pewnymi ograniczeniami. Długość jachtu motorowego w tym przypadku nie powinna przekraczać 13m. Ponadto jacht powinien być wyposażony w silnik o mocy do 75 kW. Na większych jednostkach osoby, które nie posiadają patentu, mogą pływać jedynie w charakterze załoganta. Jaki jacht bez patentu można wyczarterować? Nie wszystkie osoby, które chciałyby prowadzić jacht, decydują się na zdobycie niezbędnych do tego uprawnień. Nie oznacza to jednak, że nie mogą żeglować. Obowiązujące w Polsce prawo dopuszcza bowiem możliwość kierowania jachtem bez patentu. Oczywiście są tutaj pewne ograniczenia. Bez patentu nie można wyczarterować każdego jachtu. Jaki jacht bez patentu można prowadzić w Polsce? Kwestie prawne uprawnień do kierowania jachtami zostały uregulowane w Ustawie o żegludze śródlądowej z 21 grudnia 2000 roku oraz na drodze rozporządzenia wydanego w 2013 roku przez Ministra Sportu i Turystyki. Zgodnie z tymi przepisami patent żeglarski muszą posiadać osoby, które chcą pływać jachtem o długości przekraczającej 7,5m. Co ważne, ci, którzy nie mają patentu, mogą wyczarterować i prowadzić nie tylko jacht żaglowy nie dłuższy niż 7,5m, ale także jacht, który wyposażony został w silnik mechaniczny. Osoby, które nie posiadają uprawnień, mogą bez patentu pływać także na jachtach motorowych, ale z pewnymi ograniczeniami. Długość jachtu motorowego w tym przypadku nie powinna przekraczać 13m. Ponadto jacht powinien być wyposażony w silnik o mocy do 75 kW. Na większych jednostkach osoby, które nie posiadają patentu, mogą pływać jedynie w charakterze załoganta.

Czarter jachtu bez patentu – o czym pamiętać, aby rejs na Mazurach był naprawdę bezpieczny?

Warto pamiętać, że osoba, która podpisuje z armatorem umowę czarterową, jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na pokładzie. Brak patentu nie zwalnia ze znajomości zasad ruchu wodnego. Przed podjęciem decyzji o wynajmie jachtu należy zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu żeglugowego i oznakowaniem dróg wodnych, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas rejsu. Choć wiele informacji można znaleźć w internecie, kompletną wiedzę najlepiej zdobyć na kursie kończącym się wydaniem patentu żeglarskiego.

Decydując się na czarter jachtu bez patentu na Mazurach, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zapewnić sobie oraz innym uczestnikom rejsu bezpieczeństwo. Jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii podczas tego rodzaju wypoczynku. Jeszcze przed wypłynięciem w rejs należy dokładnie sprawdzić sprzęt. Dzięki temu – kiedy coś zaczęłoby się dziać – możemy być pewni, że wszystko będzie działało, jak należy. Należy zapoznać się z lokalizacją środków asekuracyjnych oraz ratunkowych, a także przeciwpożarowych. Co ważne, każdy, kto wchodzi z nami na jacht, powinien wiedzieć, gdzie się one znajdują. Ważny jest także rozdział zadań. Każda z osób powinna wiedzieć, czym ma zająć się w przypadku jakichkolwiek problemów. W przypadku wiatru wiejącego powyżej 3 w skali Beauforta wszystkie osoby przebywające na jachcie powinny mieć na sobie kapoki. Odpowiedzialnym krokiem jest zapisanie numerów alarmowych do służb ratunkowych. Żeglowanie to sport, który daje wiele radości i satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł, którego nie da się opanować, dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Czy warto wynająć jacht bez patentu?

Żeglowanie staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. W związku z tym wiele osób decyduje się na wynajem jednostki bez patentu. Warto jednak mieć świadomość, że brak dokumentu uprawniającego do kierowania jachtem nie zwalnia ze znajomości zasad poruszania się po akwenach wodnych i… odpowiedzialności. Zdobycie patentu pozwala uzyskać wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczne prowadzenie jachtu. Otwiera także wiele nowych dróg i możliwości spędzania czasu na wodzie. Osoby posiadające patent mogą wybierać spośród większych i szybszych jednostek (np. dostępnych w naszej ofercie Maxus 26 lub Maxus 28). To łatwe w obsłudze, zwrotne i komfortowo wyposażone jachty, które mogą pomieścić nawet do 8 osób. Żeglowanie to idealna forma wypoczynku dla grup zorganizowanych i całych rodzin. Jeśli marzysz o tym, aby spędzać każde wakacje na mazurskich jeziorach, polecamy rozpocząć przygodę z żeglarstwem od zdobycia odpowiedniego patentu.