Maxus 28

Maxus 28

Maxus 28 nie jest największym jachtem, pływającym po Mazurach, lecz właśnie to czyni go jednym z najwygodniejszych, zarówno pod względem właściwości nautycznych, jak i komfortu podróżowania.
Maxus 28

Maxus 28

Minimalne zanurzenie wynoszące 40 cm oraz podnoszona płetwa pozwala cumować niemal wszędzie, przy odrobinie wprawy możliwe jest nawet przejście z kokpitu na ląd, bez potrzeby brodzenia w wodzie.
Maxus 26

Maxus 26

Na wypadek chłodniejszych nocy, do dyspozycji wodniaków jest ogrzewanie kajuty, zatem na dłuższą wyprawę można zabrać także małe dzieci.

O Nas

Posiadamy już 18-letnie doświadczenie w czarterze jachtów i grono wielu zadowolonych klientów. Cały czas rozbudowujemy naszą ofertę, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, służąc pomocą na każdym etapie planowania rejsu.

Zadzwoń!

Telefon: 506 045 956
Email: biuro@czarter4u.pl

Czarter Dla Ciebie,
Małgorzata Zadranowicz,
Port jachtowy Wojska Polskiego 39

jacht-co to jest

 Jaki jest podział jachtów ze względu na funkcjonalność?

Jachty można dzielić, przyjmując za kryterium ich funkcjonalność, a więc sposób użytkowania. Do najważniejszych grup zalicza się wówczas jachty:

 • turystyczne;
 • regatowe
 • szkoleniowe;
 • turystyczno-regatowe.

Do tych pierwszych zalicza się te, które nie posiadają elementów niezbędnych podczas regat. Producent zadbał jednak o to, aby zapewniały one relaks podczas żeglowania. Są naprawdę wygodne i gwarantują komfort na najwyższym poziomie. Budowa jachtów regatowych została zaprojektowana tak, aby sprawdzały się one w regatach. Ich cechą charakterystyczną jest dużo większa w stosunku do wyporności powierzchnia ożaglowania. Kadłub jest lekki, posiada narzędzia, które pozwalają na manewrowanie i balastowanie. Konstruując takie jachty, stawia się przede wszystkim na ich szybkość. Jachty turystyczno-regatowe można z powodzeniem wykorzystywać zarówno do pływania rekreacyjnego, jak i podczas regat. Są naprawdę szybkie, a jednocześnie skonstruowano je tak, aby pozwalały na pełen komfortu wypoczynek. Modele szkoleniowe – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do szkoleń żeglarskich. Są to jachty najtańsze, których obsługa jest bardzo prosta. Jednocześnie wykonano je tak, aby zapewniały bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Wyposażenie jest natomiast dość skromne. Komfort żeglugi w ich przypadku nie ma bowiem tak dużego znaczenia.

Kategorie jachtów – jakie jachty wyróżnia się, bazując na typie ożaglowania?

Jachty dzieli się, przyjmując za kryterium także typ ożaglowania. Pozwala ono na wyróżnienie slupów, kutrów, joli, keczy oraz szkunerów. Ten pierwszy o jacht mający typowo wakacyjny charakter. Zbudowany jest z jednego masztu oraz dwóch żagli. Z kolei kuter również ma jeden maszt, ale liczba żagli to przynajmniej dwa. Rozpięte są one na oddzielnych sztagach. Jol, który bardzo często bywa określany półtoramasztowcem, ma dwa maszty. Ten znajdujący się z tyłu jest znacznie niższy. Znajduje się na nawisie rufowym. Kecz pod względem wyglądy bardzo przypomina jol. Maszt znajdujący się z tyłu jest niższy niż maszt główny. Szkuner wyposażony jest w dwa maszty. Ten, który znajduje się z tyłu, pełni rolę masztu głównego.:

Jakie są klasy jachtów?

Kiedy wiemy już, co to jest jacht, warto bliżej przyjrzeć się klasom jachtów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku regat. Chodzi bowiem o to, aby szanse zawodników były wyrównane, a uzyskane wyniki były zależne od umiejętności, a nie od tego, jakie są parametry wybranego jachtu. Dlatego do zawodów zawsze dopuszczane są jachty zaliczane do tej samej klasy. Wskazać można kilka różnych klas jachtów. Aby jednak zbytnio nie komplikować tego zagadnienia, skoncentrujemy się na klasach zaproponowanych przez Polski Związek Żeglarski. Wskazuje on na następujące klasy jachtów:

 • sportowe;
 • amatorskie;
 • morskie.

Klasy sportowe to wybór dla wszystkich, którzy chcą nie tylko czerpać przyjemność z pływania jachtem, ale również w bliższej bądź dalszej przyszłości wystartować na Olimpiadzie. Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na wyróżnienie klas olimpijskich oraz klas przygotowawczych. Te pierwsze przeznaczone są dla seniorów, z kolei te drugie to kategoria powstała z myślą o juniorach. Na pierwszy rzut oka łódki wykorzystywane w poszczególnych klasach sportowych są do siebie bardzo podobne. Okazuje się jednak, że mają one nieco inne wymagania stawiane zawodnikom z nich korzystającym.

Jeśli chodzi o klasy amatorskie, to nie są one wcale mniej wymagające niż opisane wyżej klasy sportowe. Nie obejmuje ich jednak krajowy system rywalizacji sportowej. Polski Związek Żeglarska zrzesza jednak związki amatorskie. Co ciekawe, odbywają się również zawody organizowane z myślą właśnie o klasach amatorskich. 

Jakie są kategorie projektowe jachtów?

 Jeśli wiemy już, jak wygląda jacht i jakie są główne kategorie jachtów ujmowane przez Polski Związek Żeglarski, warto przyjrzeć się bliżej tak zwanym kategoriom projektowym. Wszystkie jachty, które kupić można na terenie Unii Europejskiej, zaliczane są do jednej z następujących kategorii:

 • kategoria A;
 • kategoria B;
 • kategoria C;
 • kategoria D.

Do grupy A określanej również mianem oceanicznej zalicza się jachty, które zaprojektowane zostały tak, aby z powodzeniem można było żeglować na nich nawet wtedy, kiedy wieje bardzo duży wiatr, a fale są znaczne. Ich konstrukcja doskonale znosi wiatr wynoszący nawet więcej niż 8 w skali Beauforta. Kategoria B to grupa pełnomorska. Jachty, które są do niej zaliczane, są zaprojektowane tak, aby umożliwiały żeglugę przy wietrze nieprzekraczającym 8 we wspomnianej już skali Beauforta. UWAGA: po takie jachty można sięgnąć, gdy wysokość fal nie przekracza 4 metrów. Jachty kategorii C przeznaczone są do pływania po rzekach, jeziorach, zalewach. Można je wykorzystywać wówczas, gdy pływać chcemy po zatokach czy wodach przybrzeżnych. Warto jednak pamiętać, że uporają się one tylko z takimi falami, których wysokość nie jest większa niż 2 metry. Do kategorii D zaliczane są wszystkie jachty projektowane z myślą o pływaniu po wodach osłoniętych. Zalicza się do nich rzeki, kanały, a także te jeziora, których powierzchnia nie jest zbyt duża. 

Wynajem jachtu to świetny sposób na spędzenie czasu w letnie miesiące. Dobry jacht idealnie sprawdzi się podczas wypadu na Mazury. Ci, którzy lubią sportowe żeglowanie, mogą zdecydować się między innymi na jednostkę Maxus 28 Partyzant. Z kolei ci, którzy lubią stawiać na rozwiązania nowoczesne, a jednocześnie zachwycające elegancją, mogą wybrać jacht Maxus 26 Najemnik. Obecnie oferta firm proponujących wynajem jachtów jest tak duża, że każdy bez problemu znajdzie model odpowiedni dla siebie i idealnie wpisujący się w indywidualne potrzeby i oczekiwania. Kategorie jachtów są zróżnicowane, co sprawia, że sport ten odpowiedni jest dla każdego. Warto oczywiście wcześniej zacząć od ukończenia stosownych kursów, które niezbędne są do tego, aby móc żeglować bezpiecznie i czerpać z tego jak największą przyjemność.